Wow vilken start på maj månad!
Sommaren kom och hälsade på under Valborgshelgen. Naturen vaknar på allvar och den skira grönskan är magisk i skog och mark.

Nu känns det som att veckorna rusar på i väldig fart mot sommaren!
En härlig tid att se fram emot!

Det är verkligen roligt med ett så stort intresse för träning!
Mina träningar, som jag erbjuder lite varstans runt om i Västmanland, Uppland och Dalarna, är så gott som fullbokade fram till sommaren.
Vårterminen pågår fram till och med v.23.

Under sommaren är det uppehåll för de regelbundna veckoträningarna men liksom tidigare år kommer det att arrangeras några sommarkurser.
Information om årets sommarkurser kommer inom kort och publiceras i kalendern här på sidan.

Tävlingarna är nu i full gång. Du som har som mål att starta under våren och sommaren – det är hög tid att lägga upp en bra tävlingsplan!
Under Valborg har många av mina elever varit ute på tävlingsbanorna. Fina rundor i hoppning både individuellt och i lag, flera starter i dressyr både individuellt och i lag. Även i fälttävlan och WE har flera av mina elever presterat fantastiskt bra!
Förutom alla fina resultat med många vinster och placeringar måste jag ändå åter igen nämna Julia Roswall som även i omgång 2 i Msv:A kur tog hem segern i Dalacupen med 77%. Felicia Hjalmarsson med sin unga häst slog till med ett personbästa och red på imponerande 81% i LB:3 vilket också ledde till seger.
Här nedan är bilder på Felicia Hjalmarsson- Monica Olsson- Engla Jans- Angelica Ström- Hebys Div 1 dressyrlag





Jag är så tacksam över att få var en del av det team som finns runt varje ryttare oavsett gren!
Till alla ni som tränar regelbundet för mig och som har tävling som mål:
Stort GRATTIS till alla fina resultat ute på tävlingsbanorna!

Lite tankar:
Jag tänker ofta på vad vår balans faktiskt kostar hästen? Hur hästen får balansera och hjälpa oss på sin egen bekostnad.
Jag har funderat mycket på det här med rörelseförståelse och ridteknik och därför fördjupat mig i RiB (Rider in Balance).
God ridning handlar så mycket mer än att bara sitta snyggt i sadeln. Det handlar om att vara en schysst partner till sin häst.
Det är lätt att förlita sig på muskelkraft när tekniken brister, men sann ridkonst börjar när vi hittar vår egen balans.
Våra hästar är helt fantastiska på att "ställa upp" och försöka tolka vad vi vill, även när vi råkar sitta lite snett eller ger helt motstridiga signaler. Men bara för att hästarna är fantastiska, kompenserar och hjälper oss betyder det inte att den bör göra det...

Fundera på:
Om ryttaren som sitter i sadeln har en snedhet på bara en liten centimeter motsvarar det ungefär 10 % av vår vikt som hästen får balansera med sin kropp.
Vid hoppning där landar hästen efter ett hinder och bär upp 4–5 gånger sin egen kroppsvikt på ett enda ben, då ger plötsligt den där lilla centimeter en enorm snedbelastning för hästen!
Om jag cyklar slalom och tappar balansen, då välter jag. Om jag står snett på ett par skidor i slalom åker jag ut i skogen. Men hästen, den försöker lösa uppgiften åt oss, även om vi sitter snett. Det gör det ännu viktigare att vi tar ansvar för vår egen ryttarteknik. Vi behöver träna oss systematiskt, både avsuttet och till häst för att bli en smidigare och mer balanserad som våra hästar förtjänar.
Min slutsats- Ju bättre vi förstår vår egen kropp, desto bättre kan vi hjälpa hästen att förstå vad vi vill att den ska göra. Och nästa gång en häst känns "jobbig", stanna upp och fråga dig själv: Vad är det min häst försöker berätta för mig?

Bra ridkonst är alltid vacker, oavsett disciplin.
Bra ridkonst innebär, för mig, att ryttaren konsekvent utgår från hästens bästa och kan guida med små, tydliga hjälper utan att påverka balans, rytm eller form negativt.
Bra ridkonst bygger även på förståelse för grundläggande kvaliteter som rätt tempo, framåtbjudning, avspändhet, rakriktning, ryggverkan och genomsläpplighet – samt förmågan att aktivera och vinkla bakbenen på ett sätt som stödjer bärighet.
Mina tre ledord i min verksamhet är Glädje, Harmoni och Utveckling.
Det är vad jag vill att ridning ska vara när det är som bäst!
Ta nu tillvara på ljuset, luften, solen och värmen – och på allt det vackra vi har framför oss på vägen mot sommaren.
Kicki

—————